SFR2500005110FA500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
SFR2500005110FA500
Description:
RES 511 OHM 0.4W 1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 511 Ohms
Series SFR25
Power (Watts) 0.4W