SG73P2BTTD1R6G
KOA Speer Electronics, Inc.
Product No:
SG73P2BTTD1R6G
Description:
RES 1.6 OHM 2% 3/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±2%
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Ratings AEC-Q200
Resistance 1.6 Ohms
Series SG73P
Power (Watts) 0.75W, 3/4W