SH220M050ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SH220M050ST
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 75 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.23Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series SH
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 105 mA @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 22 µF