SH3R3M160ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SH3R3M160ST
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 36 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 60.29Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series SH
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 57.6 mA @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 3.3 µF