SHLP-20V-S-B
JST Sales America Inc.
Product No:
SHLP-20V-S-B
Description:
CONN RCPT HSG 20POS 1.00MM
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Number of Positions 20
Color Natural
Contact Type Female Socket
Row Spacing -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Fastening Type -
Product Status Active
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series SHL
Note Contacts Not Included
Mfr JST Sales America Inc.
Pitch 0.039" (1.00mm)