SHTL50V101MF058
Meritek
Product No:
SHTL50V101MF058
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.232" (5.90mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SHTL
Package / Case Radial, Can - SMD
Mfr Meritek
Capacitance 100 µF