Home / Reed Relays / SIL12-1A31-71M
minImg
SIL12-1A31-71M
Standex-Meder Electronics
Product No:
SIL12-1A31-71M
Description:
RELAY REED SPST 2A 12V
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Switching Voltage 500VAC, 500VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 2 A
Coil Current 24 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 500 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.8 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Series SIL
Operate Time 1.2 ms
Contact Material -
Mfr Standex-Meder Electronics
Coil Voltage 12VDC
Release Time 1 ms
Must Operate Voltage 8.4 VDC