Home / DC DC Converters / SIL40C2-00SADJ-VJ
minImg
SIL40C2-00SADJ-VJ
Artesyn Embedded Power
Product No:
SIL40C2-00SADJ-VJ
Description:
DC DC CONVERTER 0.6-5V 200W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 13.8V
Voltage - Output 1 0.6 ~ 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.20" L x 0.43" W x 1.10" H (30.5mm x 10.9mm x 27.9mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 40A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series SIL40C2 (200W)
Power (Watts) 200 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 11-SIP Module
Efficiency 94%