SIP21107DT-285-E3
Vishay Siliconix
Product No:
SIP21107DT-285-E3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Package:
TSOT-23-5
Description:
IC REG LIN 2.85V 150MA TSOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 85 µA
PSRR 72dB ~ 38dB (1kHz ~ 100kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TSOT-23-5
Control Features Enable, Power Good
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr Vishay Siliconix
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage Dropout (Max) 0.22V @ 150mA