SIP501.8LT
Bel Power Solutions
Product No:
SIP501.8LT
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
DC DC CONVERTER 1.8V 11W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 55°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 1.8V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.50" L x 0.25" W x 0.55" H (63.5mm x 6.4mm x 14.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 6A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series SIP500 (20W)
Power (Watts) 11 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 11-SIP Module
Efficiency 77%