Home / Oscillators / SIT1602AC-13-18E-27.000000
minImg
SIT1602AC-13-18E-27.000000
SiTime
Product No:
SIT1602AC-13-18E-27.000000
Description:
MEMS OSC XO 27.0000MHZ LVCMOS
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 3.9mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series SiT1602
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 1.8V
Output LVCMOS
Mfr SiTime
Base Resonator MEMS
Frequency 27 MHz