Home / Oscillators / SIT8918AE-22-33E-40.000000
minImg
SIT8918AE-22-33E-40.000000
SiTime
Product No:
SIT8918AE-22-33E-40.000000
Description:
MEMS OSC XO 40.0000MHZ LVCMOS LV
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Frequency Stability ±25ppm
Current - Supply (Max) 4.5mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series SiT8918
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3.3V
Base Resonator MEMS
Frequency 40 MHz