SK102M035ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SK102M035ST
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
In Stock : 902
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm
Ratings -
Series SK
Package / Case Radial, Can
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1000 µF