SK103M010ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SK103M010ST
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.75 A @ 1 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 10000 µF