SK221M160ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SK221M160ST
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.496" (38.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 510 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 714 mA @ 1 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 220 µF