SK222M010ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SK222M010ST
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
In Stock : 85
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 140mOhm
Ratings -
Series SK
Package / Case Radial, Can
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2200 µF