SK330M450ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SK330M450ST
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.496" (38.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 8.04Ohm
Ratings -
Series SK
Package / Case Radial, Can
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 33 µF