SL1500-1/UI+LXI
Magna-Power Electronics
Product No:
SL1500-1/UI+LXI
Description:
PWR SUP 0-1500VDC 1500W 0-1A
User Guide
Current Regulation - Load 0.04%
Voltage Regulation - Load 0.01%
Current - Output 0 ~ 1A
Accuracy - Voltmeter; Ammeter 0.2%
Size / Dimension 24.000" L x 19.000" W x 1.720" H (609.60mm x 482.60mm x 43.69mm)
Product Status Active
Voltage Regulation - Line 0.004%
Series SL
Power (Watts) 1500W
Type Rack Mount (AC to DC)
Number of Characters 3.5, 4
Display Type LED
Voltage - Supply 85 ~ 265VAC
Voltage - Output 0 ~ 1500VDC
Mfr Magna-Power Electronics
Ripple 400mV rms
Features Ethernet, Programmable, RS-232, Tracking
Package Box
Current Regulation - Line 0.02%