SLD33U-017
Littelfuse Inc.
Product No:
SLD33U-017
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
P600
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600
In Stock : 790
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 95.7A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series Automotive, AEC-Q101, SLD
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V