Home / Rivets / SLP-2-316-01
minImg
SLP-2-316-01
Essentra Components
Product No:
SLP-2-316-01
Manufacturer:
Essentra Components
Description:
SNAP LOCK PIN 0.386" NYLON NRTL
In Stock : 1995
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Head Diameter 0.210" (5.33mm)
Color Natural
Rivet Length 0.386" (9.80mm)
Material Nylon
Product Status Active
Rivet Diameter 0.090" (2.29mm)
Series Richco, SLP-2
Type Snap Lock Pin
Head Height 0.051" (1.30mm)
Grip Range 0.316" (8.03mm)
Mfr Essentra Components
Features -
Hole Diameter 0.098" (2.49mm)