SLP152M180H7P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SLP152M180H7P3
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 180 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 133mOhm
Ratings -
Series SLP0712TE (750W)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1500 µF