SLPX123M016A3P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SLPX123M016A3P3
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.13 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SLPX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.91 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 12000 µF