SLPX471M220A5P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SLPX471M220A5P3
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 220 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.06 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 423mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SLPX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.03 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 470 µF