SM-43TA102
Nidec Components Corporation
Product No:
SM-43TA102
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.25W J LEAD SIDE
User Guide
Termination Style J Lead
Tolerance ±10%
Number of Turns 5
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension Rectangular - 0.189" x 0.181" Face (4.80mm x 4.60mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Resistance 1 kOhms
Series SM43
Power (Watts) 0.25W, 1/4W