SM12B-SRSS-TB
JST Sales America Inc.
Product No:
SM12B-SRSS-TB
Description:
CONN HEADER SMD R/A 12POS 1MM
User Guide
Insulation Height 0.114" (2.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 50V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr JST Sales America Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin-Lead
Operating Temperature -25°C ~ 85°C