SM1608A-100MHF
ITG Electronics, Inc.
Product No:
SM1608A-100MHF
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Description:
FIXED IND 10UH 1.6A 282MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 282mOhm Max
Inductance 10 µH