Home / TVS Diodes / SM16LC12/TR13
minImg
SM16LC12/TR13
Microchip Technology
Product No:
SM16LC12/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
16-SO
Description:
TVS DIODE 12VWM 24VC 16SO
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 25pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Active
Supplier Device Package 16-SO
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24V
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V