Home / TVS Diodes / SM16LC15C/TR13
minImg
SM16LC15C/TR13
Microchip Technology
Product No:
SM16LC15C/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
16-SO
Description:
TVS DIODE 15VWM 30VC 16SO
In Stock : 530
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 8
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 25pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 300W
Product Status Active
Supplier Device Package 16-SO
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 30V
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V