Home / Speakers / SM171008-1
minImg
SM171008-1
DB Unlimited
Product No:
SM171008-1
Manufacturer:
DB Unlimited
Description:
SPEAKER 8OHM 500MW TOP PORT 88DB
In Stock : 985
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Frequency Range 1 kHz ~ 5 kHz
Shape Round
Ingress Protection -
Height - Seated (Max) 0.146" (3.70mm)
Product Status Active
Ratings -
Power - Rated 500 mW
Technology Magnetic
Frequency - Self Resonant 1kHz
Mfr DB Unlimited
Material - Cone Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating -
Efficiency - dBA 88.00
Operating Temperature -30°C ~ 60°C
Termination Solder Pads
Size / Dimension 0.669" Dia (17.00mm)
Material - Magnet -
Series -
Type General Purpose
Power - Max 1 W
Port Location Top
Package Tray
Impedance 8 Ohms
Efficiency - Testing 100mm