SM1C152MNN1018
Chinsan (Elite)
Product No:
SM1C152MNN1018
Manufacturer:
Chinsan (Elite)
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RAD TH
In Stock : 1199
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.768" (19.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.13 A @ 100 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 1500 µF