SM1E102MP51020
Chinsan (Elite)
Product No:
SM1E102MP51020
Manufacturer:
Chinsan (Elite)
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RAD TH
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 996 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.125 A @ 100 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 1000 µF