Home / TVS Diodes / SM4NT90CA-Q1
minImg
SM4NT90CA-Q1
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Product No:
SM4NT90CA-Q1
Description:
TVS SMD 90V 400W Bi-directional
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.74A
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Package / Case SOD-123NT
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V