Home / TVS Diodes / SM5S17CAHM3/I
minImg
SM5S17CAHM3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SM5S17CAHM3/I
Package:
DO-218AB
Description:
3600 W BI-DIRECTIONAL TVS IS DO-
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 130A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 3600W (3.6kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-218AB
Series Automotive, AEC-Q101, PAR®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V
Package / Case DO-218AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V