SM6S10A-TP
Micro Commercial Co
Product No:
SM6S10A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
DO-218AB
Description:
Interface
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 271A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 4600W (4.6kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-218AB
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Package / Case DO-218AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V