Home / TVS Diodes / SM8S20ATHE3/I
minImg
SM8S20ATHE3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SM8S20ATHE3/I
Package:
DO-218AC
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO218AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 204A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 6600W (6.6kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-218AC
Series Automotive, AEC-Q101, PAR®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V
Package / Case DO-218AC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V