Home / TVS Diodes / SM8S30ATHE3/I
minImg
SM8S30ATHE3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SM8S30ATHE3/I
Package:
DO-218AC
Description:
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO218AC
In Stock : 114
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 136A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 33.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 6600W (6.6kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-218AC
Series Automotive, AEC-Q101, PAR®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V
Package / Case DO-218AC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V