SM8S36CA
Yenyo Technology
Product No:
SM8S36CA
Manufacturer:
Yenyo Technology
Package:
DO-218AB
Description:
TVS 6600W DIODE 36VWM Bi-Dir DO-
In Stock : 120
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 114A
Applications Automotive
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 6600W (6.6kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-218AB
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Package / Case DO-218AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V