SMA4F20AH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SMA4F20AH
Package:
Thin SMA
Description:
400W, 23.6V, 5%, UNIDIRECTIONAL,
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.3A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 22.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package Thin SMA
Series Automotive, AEC-Q101, SMA4F
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.5V
Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V