SMA4F85AY
STMicroelectronics
Product No:
SMA4F85AY
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMAFLAT
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.9A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 95V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Obsolete
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V (Max)