Home / TVS Diodes / SMA5J14HE3/5A
minImg
SMA5J14HE3/5A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMA5J14HE3/5A
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
TVS DIODE 14VWM 25.8VC DO214AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25.8V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V