Home / TVS Diodes / SMA6F13A-M3/6B
minImg
SMA6F13A-M3/6B
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMA6F13A-M3/6B
Description:
TVS DIODE 13VWM 23.9VC DO221AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 147A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 4000W (4kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.9V
Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V