Home / TVS Diodes / SMA6F17A-M3/6A
minImg
SMA6F17A-M3/6A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMA6F17A-M3/6A
Package:
DO-221AC (SlimSMA)
Description:
TVS DIODE 17VWM 31.4VC DO221AC
In Stock : 7000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 111A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 4000W (4kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-221AC (SlimSMA)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 31.4V
Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V