Home / TVS Diodes / SMA6F20A-M3/6A
minImg
SMA6F20A-M3/6A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMA6F20A-M3/6A
Description:
TVS DIODE 20VWM 36.8VC DO221AC
In Stock : 7000
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 93A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 4000W (4kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 36.8V
Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V