Home / TVS Diodes / SMAJ12AE3/TR13
minImg
SMAJ12AE3/TR13
Microchip Technology
Product No:
SMAJ12AE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AC
In Stock : 4914
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V