Home / TVS Diodes / SMAJ13CHE3/5A
minImg
SMAJ13CHE3/5A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ13CHE3/5A
Description:
TVS DIODE 13VWM 23.8VC DO214AC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16.8A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.8V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V