Home / TVS Diodes / SMAJ14CA-M3/5A
minImg
SMAJ14CA-M3/5A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ14CA-M3/5A
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.2A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V