Home / TVS Diodes / SMAJ150HE3/5A
minImg
SMAJ150HE3/5A
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SMAJ150HE3/5A
Description:
TVS DIODE 150VWM 268VC DO214AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.1A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 167V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 300W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 268V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V