SMAJ160A-Q
Bourns Inc.
Product No:
SMAJ160A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.5A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, SMAJ-Q
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V