Home / TVS Diodes / SMAJ170AE3/TR13
minImg
SMAJ170AE3/TR13
Microchip Technology
Product No:
SMAJ170AE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AC
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.8A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 189V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V