SMAJ17CA-QH
Bourns Inc.
Product No:
SMAJ17CA-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.5A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, SMAJ-Q
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V